TEMAT
Rekuperacja czy grawitacja?To pytanie bardzo często nurtuje osoby, które budują nowy dom lub przeprowadzają remonty generalny. Opiszemy zalety jednego jak i drugiego rozwiązania.
Co to jest wentylacja grawitacyjna ?
Wentylacja grawitacyjna jest to system stosowany od XVIII wieku, umożliwiała ona wymianę powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja grawitacyjna w domu spełniała swoje zadanie przez wiele lat. Schemat wentylacji grawitacyjnej jest bardzo prosty. Zużyte powietrze które wydychamy jest ogrzewane przez nasze płuca. Ciepłe powietrze zbiera się w górnych częściach pomieszczeń czyli pod sufitem. Dzięki naszym kominom, różnicy ciśnień oraz gęstości powietrza wytwarza się ciąg kominowy który wyciąga zużyte powietrze z pomieszczenia. Oczywiście cały proces przebiegać prawidłowo pod warunkiem dostarczenia do pomieszczenia odpowiedniej ilości powietrza. Dlaczego kratki wentylacyjne w zimie nadmuchują powietrze oraz czemu latem zanika ciąg kominowy ? Czemu po wymianie okien wentylacja nie działa ? Już wyjaśniamy zimą kominy po prostu zamarzają, z zużytym powietrzem przez komin wyrzucana jest również para wodna wylatując przez kanał przy końcu przewodu bardzo często skrapla się i zamarza. Utrudnia to prawidłowy przepływ powietrza. Wiem już że ciepłe powietrze unosi się do góry dlatego też gdy temperatura na dachu osiągnie dużo wyższą temperaturę niż w pomieszczeniu będzie blokować grawitacyjny ciąg kominowy. Rozwiązaniem problemów z wentylacją grawitacyjną są nasady kominowe wspomagające jej prace. Mogą one wykorzystywać siłę wiatru jak np. turbo wenty lub być wspomagane silnikiem elektrycznym w przypadku nasad hybrydowych gdy brakuje wiatru wspomagana jest elektrycznie. Ze względu na szczelność dzisiejszych domów w każdym domu powinny znaleźć się nawietrzaki okienne dostarczające odpowiednią ilość powietrza do prawidłowego działania wentylacji. Przepisy dotyczące nawietrzaków zawarte są w warunkach jakim powinny odpowiadać budynki.
Podsumowując, wentylacja grawitacyjna stosowana od wieków coraz bardziej przestaje spełniać wymagania użytkowników przez nią ucieka ok. 40 % ciepła. Często potrafi nas zawieść przy kiepskiej pogodzie. Zaletą są koszty utrzymania ze względu że nie płacimy za eksploatację oraz cena gotowych kształtek wentylacyjnych nie powala wiec dlatego na nią decyduje się większość użytkowników.
Co to jest rekuperacja ? Czy warto ją stosować ?
Jest to system wentylacji mechanicznej. Na zachodzie wyparła całkowicie wentylacje grawitacyjną ze względu na olbrzymie oszczędności na ogrzewaniu i wysoki komfort użytkowania. Urządzenia samo w sobie jest proste w budowie prostymi słowami, skrzynia z wymiennikiem krzyżowym ciepłe powietrze zużyte przepływa kanalikami pomiędzy zimnym powietrzem pobieranym z zewnątrz wzajemnie wyrównując swoją temperaturę. W każdym pomieszczeniu zamontowane są 2 kratki jedna nawiewna druga wywiewna dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymujemy zrównoważone ciśnienie i nie zakłócamy pracy innych urządzeń takich jak np. kominek. Przykładowo gdy na zewnątrz panuje temp. -5 stopni w pomieszczeniach mamy 23 stopnie. Powietrze które przejdzie przez rekuperator osiągnie temp ok. 17-18 stopni i takie zostanie wtłoczone do pomieszczeń. ( w przypadku źle działającej wentylacji grawitacyjnej kratka może nawiewać powietrze o temp ok -1 stopnia jest to bardzo uciążliwe i niezdrowe szczególnie gdy bierzemy kąpiel ) Rekuperacja dostarcza nam powietrze świeże i oczywiście przefiltrowane przez filtry. Teraz trochę o kosztach rekuperacji tutaj mamy parę wariantów rekuperator zależny od ilości opcji ceny od kilku tysięcy do nawet kilkunastu. Zwróćmy uwagę jeszcze że rekuperator może dogrzewać lub schładzać powietrze dodatkowo dzięki grzałką lub klimatyzacji w urządzeniu. Następnym kosztem jest pobór prądu większość zużywa wentylator który tłoczy lub wysysa powietrze. Koszty to 500 – 1000 zł rocznie zależnie od klasy urządzenia. Są urządzania gdzie filtrów nie wymieniam tylko czyścimy lub pierzemy co zmniejsza koszty. Bardzo ważną sprawą która pomoże nam przy oszczędnym korzystaniu z rekuperacji jest prawidłowe skonfigurowanie do potrzeb użytkowników gdy śpimy lub nie ma nas w domu nie potrzebujemy wykorzystywać pełnej mocy urządzeń pozwoli nam to zaoszczędzić energię.
Podsumowując, jesteśmy zwolennikami stosowania rekuperatorów ze względu na oszczędności i jakość powietrza. Koszy montażu są większe lecz warto zainwestować w sprzęt który nas nie zawiezie możemy wam zaoferować urządzenia na wysokim poziomie oraz profesjonalny montaż urządzeń. Do wyceny systemu potrzebujemy projektu budowlanego. Z miłą chęcią przedstawimy wam jakie będą oszczędności. Trzeba wybrać rozwiązanie które działa cały rok a nie tylko kilka miesięcy.