TEMAT

Na co zwrócić uwagę przy budowie komina?

Warto wiedzieć, że do kanałów o przekroju prostokątnym wprowadza się wkłady owalne, a do kwadratowych – okrągłe.

Na początku należy podzielić systemy stalowe na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to wkłady stalowe, natomiast drugie to po prostu kominy. Poniżej wyjaśniamy, w jakich sytuacjach obiekty stalowe będą najlepszym rozwiązaniem.

WKŁADY STALOWE

To po prostu odcinki rur wykonane ze stali kwasoodpornej. Zazwyczaj stosuje się wkłady sztywne,połączone ze sobą kielichowo, ale czasem jedynym rozwiązaniem są wkłady elastyczne – kiedy kanał kominowy nie przebiega prostoliniowo. Wkłady elastyczne przypominają harmonijkę, są wykonane z jednego odcinka i nie mają połączeń.

Wkłady kominowe są potrzebne w sytuacjach, gdy:

  • obecny komin jest nieszczelny. Mogą o tym świadczyć brunatne wykwity na ścianie w miejscu obok zainstalowanego komina, fragmenty zaprawy lub cegieł w wyczystce na dole komina albo nieprzyjemny zapach dymu wydobywający się z kratek wentylacyjnych,
  • występują przedmuchy między kanałami,
  • zakupiony został nowy kocioł pracujący ze zmienną mocą lub kondensacyjny. W takim kotle temperatura spalin ulega wahaniom, ścianki komina się wychładzają i dochodzi do skraplania się kondensatu, co prowadzi do nieszczelności w kominach murowanych,
  • posiadamy komin murowany i chcemy do ogrzewania używać oleju lub gazu.
  • Wprowadzenie wkładów kominowych jest proste. Są lekkie i łatwe w obsłudze, przez co można je wprowadzić nawet od góry. Należy je montować najszybciej dwa tygodnie po wybudowaniu komina murowanego, po zupełnym wyschnięciu zaprawy murarskiej – ponieważ stal kwasoodporna niszczy się pod wpływem działania zasad. Jeżeli chcemy zamontować wkład w kominie murowanym, który służył już wcześniej do ogrzewania domu węglem, przed instalacją wkładu trzeba bardzo dokładnie wyczyścić kanał dymowy. Inaczej sadza, która się w nim znajduje, może spowodować korozję zewnętrznej powierzchni wkładu.

KOMINY STALOWE

Kominy stalowe dzielą się na jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Pierwsze składają się tylko z jednej warstwy stali i muszą mieć obudowę. Drugie, poza warstwą wewnętrzną, mają także warstwę izolacyjną (w postaci wełny mineralnej) oraz blachę zewnętrzną, przez co obudowa nie jest konieczna. Taka konstrukcja sprawia, że spaliny wewnątrz przewodu nie wychładzają się, a zewnętrzna część komina jest jednocześnie całkiem chłodna. Cały komin stalowy można wybudować w sytuacji, gdy:

  • nie mamy jeszcze żadnego komina. Kominy stalowe są lekkie, stosunkowo tanie i odporne na kwasy,
  • stary komin jest w bardzo złym stanie i jego naprawa byłaby bardziej skomplikowana niż zamontowanie nowego,
  • wymieniamy urządzenie grzewcze na nowsze, np. takie działające w zmiennych temperaturach lub kondensacyjne,
  • rozbudowujemy dom lub budujemy kominek i w związku z tym potrzebujemy komina w zupełnie innym miejscu,
  • nie mamy miejsca wewnątrz domu i chcemy wybudować komin na zewnątrz. Kominy dwuwarstwowe nadają się do tego idealnie, ponieważ są lekkie, oporne na wpływy atmosferyczne i nie wymagają budowania fundamentu. Opiera się je na konsoli wsporczej i mocuje do ściany za pomocą obejm zaciskowych.