TEMAT

Frezowanie kominów - co to jest?

Frezowanie kominów - co to jest, jak przebiega i ile kosztuje?

Frezowanie komina to bezinwazyjna metoda powiększania średnicy wewnętrznej już istniejącego przewodu kominowego. Polega ona na stopniowym szlifowaniu wewnętrznej powierzchni komina. Do zastosowania tej metody wykorzystujemy frezy kominowe często zwane głowicami frezującymi. Dzięki wysokiej prędkości obrotowej i stopniowemu zwiększaniu średnic użytkownik nie jest narażony na uszkodzenia budynku oraz komina.

Co to jest frezowanie komina?

Najkrócej rzecz ujmując, jest to mechaniczne powiększenie wewnętrznej średnicy komina w celu poprawienia jakości przepływu spalin. Czynność ta powinna zostać przeprowadzona przez osobę posiadającą kwalifikacje w zawodzie kominiarza. Frezowanie komina przeprowadza się w chwili, gdy widoczne są pęknięcia bądź smoliste zabrudzenia.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia przewodów kominowych

Frezowanie kominów jest zabiegiem koniecznym z racji szkodliwego działania substancji smolistych lub rozszczelnieniem się komina i przedostawaniu się tlenku węgla do pomieszczeń. Frezowanie przewodów kominowych może ustrzec nas przed licznymi niebezpieczeństwami. Regeneracja komina pozwala uniknąć prawdopodobieństwa wniknięcia czadu do wnętrza mieszkalnego. Najczęstszymi przyczynami są

-niedopasowanie urządzeń grzewczych do średnicy przekroju komina

-niska temperatura spalin

- pożar sadzy

-kondensacja wody na wewnętrzych ścianach komina

-paliwo złej jakości

-wymiana urządzenia grzewczego na takie które wymaga montażu wkładu kominowego czyli 90 % urządzeń 5 klasy i eco design (eko projektu)

Wiercenie i rozwiercanie kominów – korzyści płynące z tych zabiegów

Każde wiercenie w kominie oraz rozwiercanie komina pozwala na zwiększenie jego przekroju. Jeszcze w starym budownictwie najczęściej wymiary te wynosiły 140x140 mm. Otwór był wystarczający dla małych pieców na paliwa stałe. Obecnie wiercenie kominów jest konieczne, gdyż zdecydowanie częściej montuje się wkłady kominowe do niskotemperaturowych nowoczesnych urządzeń grzewczych oraz kotły o większej mocy , czyli urządzenia wymagające większego przepływu spalin. Rozwiercanie kominów, czyli wykonywany przez profesjonalistę frez kominowy, pozwala na umieszczenie w jego wnętrzu wkładu żaroodpornego lub ceramicznego.

Regeneracja starego komina wymaga użycia profesjonalnego sprzętu

Czynności dotyczące odnawiania komina nie można wykonać samodzielnie, lecz udrażnianie komina wymaga doświadczenia i dużej wiedzy fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami. Regeneracja komina musi odbyć się przy użyciu profesjonalnych urządzeń. Poza tym działania w tym zakresie na własną rękę są sprzeczne z zapisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Urządzenie do frezowania kominów, czyli frezarka lub wiertnica, wymaga fachowej obsługi, a także podłączenia do osobnego agregatu. Tylko specjalistyczna maszyna do frezowania kominów pozwoli nam na uzyskanie pożądanych efektów.

Ile kosztuje frezowanie komina?

Cena frezowania komina może być mocno zróżnicowana. Większość napraw zostaje wyceniona na miejscu w zależności od średnicy dobranego wkładu, dostępu na dach oraz długości komina. Koszt frezowania komina obejmuje kilka stałych stawek. Na przykład cena metra bieżącego wkładu kominowego kwaso i żaroodpornego wraz z frezowaniem kosztuje w granicach 300-500 złotych za metr bieżący, z kolei cena wkładu z ceramiki izostatycznej Schiedel z frezowaniem i montażem to koszt 550-700 zł za mb. Przeprowadzenie renowacji to nie tylko frezowanie kominów. Cena obejmuje także montaż wkładu kominowego, sprawdzenie szczelności i wnętrza często przy użyciu specjalistycznej kamery, itp. Instalacja żaroodpornego wkładu jest bardziej opłacalna i mniej inwazyjna niż postawienie nowego komina systemowego.

Stanowiska dotyczące regeneracji starych kominów

Jak ocenia się zdolność komina do frezowania? Opinie na ten temat są podzielone ze względu że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Nie mogłoby być inaczej, gdyż najczęściej jest to zabieg, który trzeba wykonać, by system grzewczy nie zagrażał zdrowiu i życiu mieszkańców. Frezowanie przewodów kominowych przeprowadza się po zauważeniu usterki przez kominiarza lub po pojawieniu się niepokojących oznak np. plam na ścianach kominowych. Remontu nie można odkładać, gdyż niesprawność komina zagraża użytkowników lub jest to konieczne z racji wymiany pieca. Poprawnie wykonane frezowanie komina to gwarancja wieloletniej bezpiecznej i bezproblemowej pracy instalacji grzewczej i kominowej.