Wiercenie w betonie metodą diamentową

Dlaczego preferujemy wiercenie w betonie diamentem, a nie agresywne kucie?

Odpowiedz sama wysuwa się na pierwszy plan.  Kując w takich twardych materiałach jak: żelbet czy beton, które zbrojone są prętami znacząco ingerujemy w strukturę materiału, co powoduję liczne pęknięcia. Powstają duże, małe oraz mikro uszkodzenia, niosące za sobą olbrzymie konsekwencje. Dodatkowym skutkiem ubocznym jest niekontrolowana separacja prętów od betonu. Tak zdeformowana ściana, czy fundament budynku staje się mniej wytrzymała i traci na wartości. Konsekwencją tak agresywnej ingerencji jest zmniejszenie odporności na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Wykonując otwór instalacyjny w betonie, kujemy zdecydowanie większy otwór niż wymagany do umiejscowienia np. rury kominowej. Wiąże się to z dodatkowa pracą tynkarska, w celu zabezpieczenia otworu.

W tym momencie swoja przewagę prezentuje metoda wiercenia diamentem. Precyzyjnie i mało inwazyjnie tworzy pożądany otwór w betonowej czy żelbetonowej konstrukcji. Dzięki temu znacznie szybciej przebiega praca nad wykonaniem otworu.

Zalet tej metody jest bardzo dużo, dlatego skupimy się na najważniejszych:

 • wiercenie bez mikro drgań i nie naruszanie struktury materiału,
 • łatwość wykonania głębokich i małych przepustów w betonie np. na rury gazowe lub wodno-kanalizacyjne,
 • możliwość wiercenia pod kątem
 • niskie natężenie hałasu
 • dokładność i precyzyjność w wierceniu otworów  w twardych materiałach,
 • znaczna oszczędność czasu
 • możliwość pracy w czystości i suchości.

Dodatkowym atutem jest możliwość wykonania różnych instalacji podczas wiercenia, min.:

 • elektrycznej,
 • sanitarnej (wodno-kanalizacyjnej),
 • wentylacyjnej i klimatyzacyjnej,
 • grzewczej oraz gazowej,
 • teletechnicznej,
 • montażu przepustów oraz kotew
 • montaż barierek i słupów.

To tylko kilka z licznych innowacyjnych rozwiązań jakie można zastosować. Wiertło posiada niezwykle wytrzymałą koronę diamentową. Dzięki tak twardemu tworzywu, które odporne jest na ścieranie mamy nieograniczone możliwości pracy i wykonywania odwiertów.

Przykładem zlecenia jakie bardzo często otrzymujemy jest wykonanie przepustu do komina, w celu instalacji rury grzewczej. Łączy ona kominek lub piec grzewczy z kominem.

Miejsca w których wykonywane są roboty to w większości budynki zamieszkałe, dlatego metoda diamentowa sprawdza się idealnie ponieważ dzięki niej pracujemy w sposób czysty i suchy. Zasługą takiej perfekcji jest specjalistyczny odkurzacz oraz w razie potrzeby odsysacz wody. Do wykonania takiego zlecenia wykorzystujemy najczęściej koronę diamentową o średnicy pomiędzy 8 cm, a 20 cm. Takie prace wykonujemy również w budynkach w stanie surowym. Odpowiedni otwór możemy wywiercić nie zależnie od surowca, w którym będzie wiercony otwór, oraz stopnia wykończenia komina czy ściany.
Przepusty grzewcze wiercone są najczęściej w cegłach, kamieniach czy ceramice. Zdarzyło się również, że przepust wierciliśmy z kotłowni  przez fundament, aż do nowo wybudowanego komina na zewnątrz domu. Zwyczajem jest dawanie przepustu grzewczego o długości od 15 cm do 20 cm, lecz zależne jest to od materiału jakim wykończona jest ściana. Wykonanie takiej usługi zajmuje nam blisko ok. 1 godzinę. Należy zamocować statyw wiertnicy w ścianie na kotwie, po której zostaje tylko niewielki otwór. Istnieje również możliwość nieinwazyjnego zamocowania go na przyssawce, jednak podnosi to cenę usługi.

Podsumowując wiercenie w betonie metodą diamentową śmiało można powiedzieć, że jest to najlepsza i najbardziej innowacyjna metoda robienia odwiertów jaką możemy zaproponować. Wykonywanie nawicertów, przepustów, otworów oraz przejść w ścianach, podłogach czy stropach stało się niezwykle bezpieczne i precyzyjne bez zbędnego borowania ani wibracji.